Czy w Polskim Ładzie spółka komandytowo–akcyjna (SKA) jest lekiem na całe zło?
Jednym z największych wyzwań, dla przedsiębiorców, w bieżącym roku jest wejście w życie przepisów „Polskiego Ładu”. W związku z tym pojawi się wiele nowych zagadnień i zróżnicowań w ramach naszego systemu prawnego.
W tym artykule chcielibyśmy przybliżyć prawno – podatkowo – składkowe aspekty spółki komandytowo-akcyjnej, która zgodnie z naszymi prognozami, w związku z wprowadzonymi zmianami, może przyczynić się do optymalizacji wielu biznesów.
Czym jest spółka komandytowo–akcyjna
Najpierw jednak należy zadać sobie pytanie: Czym właściwie jest wyżej wymieniona spółka?
Jest to rodzaj spółki osobowej, która ma na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik (czyli tak zwany komplementariusz) odpowiada bez ograniczenia, a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem.
Spółka komandytowo-akcyjna – jaki kapitał zakładowy
Kapitał zakładowy spółki to wkład założycieli spółki wniesiony przy tworzeniu spółki. Wysokość minimalną kapitałów zakładowych poszczególnych spółek reguluje ustawa – kodeks spółek handlowych. Wysokość kapitału zakładowego może być zmieniana w trakcie trwania i działalności spółki. Każdorazowa zmiana kapitału zakładowego wymaga jednak dokonania zmiany w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego
Kapitał zakładowy SKA wynosi min. 50 tyś. zł.
Spółka komandytowo-akcyjna – opodatkowanie
Spółka komandytowo-akcyjna posiada status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Stawka CIT wynosi co do zasady 19% jednakże, spółka, która dopiero rozpoczyna działalność lub posiada status tak zwanego małego podatnika (przychody do 2 mln euro brutto) może skorzystać z preferencyjnej stawki w wysokości 9%.
Zasady opodatkowania wspólników są następujące:
- akcjonariusze będący podatnikami podatku CIT (np. inna SKA lub sp. z o.o.) mogą korzystać ze zwolnienia dywidendowego (po spełnieniu warunków); otrzymane dywidendy oraz inne przychody z udziału w zyskach spółki komandytowo-akcyjnej są zwolnione od opodatkowania;
- dla akcjonariuszy będących osobami fizycznymi nie przewidziano żadnego zwolnienia; wypłata dywidendy dla takich akcjonariuszy – podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych według stawki 19%;
- według stawki 19 % podlega także opodatkowaniu dywidenda komplementariusza ale komplementariusz ma prawo do pomniejszenia swojego podatku o kwotę podatku zapłaconego przez spółkę; SKA będzie płacić swój własny CIT (19%), a wypłacając wspólnikom – jako komplementariuszom – zysk, nie potrąca już żadnego podatku (bo od pobrania należne jest 19% podatku od dywidendy, na który zalicza się podatek CIT już zapłacony przez spółkę); jeżeli SKA spełnia warunki „małego podatnika”, to sama płaci 9% CIT, a wypłacając zysk komplementariuszowi potrącałaby jedynie 10 % podatku (różnica między 19 % PIT od dywidendy, a 9% CIT od bieżącego dochodu); w konsekwencji rzeczywiste opodatkowanie przy statusie „małego podatnika” wynosi 17,29%.
Pozostałe zalety spółki komandytowo-akcyjnaej:
- komplementariusz – nie podlega składkom ZUS, ani NFZ (zdrowotna);
- SKA podobnie, jak sp. z o.o. może jako formę rozliczeń z fiskusem wybrać ryczałt od dochodów spółek, tj. estoński CIT, o którym szerzej w odrębnym poście;
- dochody spółki, ani wypłaty zysków dla wspólników nie podlegają opodatkowaniu daniną solidarnościową.
Spółka komandytowo-akcyjna w porównaniu do jednoosobowej działalności gospodarczej
Dla porównania przedsiębiorcy pełniący działalność w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej w 2022 roku będą płacić:
– 1 211,28 zł ZUS-u (bez składki zdrowotnej);
– składkę zdrowotną w wysokości 4,9% lub 9% dochodu; składki tej nie będzie można odliczyć od podatku
– PIT – 19% (liniowcy), bądź 17% i 32% (zasady ogólne –skala)
– 4% nadwyżki powyżej 1 miliona złotych (danina solidarnościowa).
Jak widać nowy rok przyniesie wiele zmian, na które jako przedsiębiorca trzeba się rzetelnie przygotować. Spółka komandytowo – akcyjna jest tylko jednym z wielu przykładów, na których widać z jak fundamentalnymi zmianami przyjdzie zmierzyć się polskim firmom.
Pomoc w przygotowaniu firmy na Polski Ład
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej albo potrzebujesz pomocy w związku z Polskim Ładem, zapraszamy do kontaktu.