KPFIG

Twórcy Polskiego Ładu postanowili wprowadzić do polskiego systemu podatkowego nowe rozwiązanie opodatkowania polskich spółek holdingowych, we wprowadzonym nowym rozdziale 5b ustawy o CIT zostały zawarte przepisy o opodatkowaniu spółki holdingowej. Dotychczasowy stan prawny w naszym kraju nie przewidywał zwolnień podatkowych od sprzedaży udziałów w spółkach zależnych. Projekt ma na celu przyciągnięciu większej ilości spółek holdingowych do Polski.

Zwolnieniu będą podlegać: odpłatne zbycia udziałów lub akcji oraz szczególne zwolnienia dotyczące dywidendy. Projekt ma też być alternatywą dla podatkowych grup kapitałowych, co do których zostały złagodzone kryteria zakładania oraz wprowadzono inne zmiany, które nie są istotne w kontekście tego wpisu. W dalszej części wpisu pojawi się jeszcze kwestia PGK, ponieważ nowy rozdział ustawy o CIT wprowadza pewne ograniczania właśnie w związku z PGK.                                                 

Spółki holdingowe w Europie

W Unii Europejskiej możemy zaobserwować dwa modele postrzegania spółek holdingowych przez państwo, jedne kraje traktują spółki holdingowe jako jeden podmiot gospodarczy, takie przepisy możemy zaobserwować min. w Hiszpanii, Francji, Holandii czy nie będącej już w Unii Wielkiej Brytanii. Drugi model polega na traktowaniu obu spółek jako dwa odrębne podmioty na preferencyjnych warunkach, właśnie ten model możemy zaobserwować w Polskim Ładzie, jest to rozwiązanie wzorowane na Włochach, Belgach czy Grekach.                                                                                       

Polska spółka holdingowa – jakie spółki skorzystają?

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że spółką holdingową na specjalnym reżimie podatkowym może być spółka z o.o. lub spółka akcyjna.

Głównym wymogiem, żeby skorzystać z tej formy będzie posiadanie minimum przez rok 10% udziałów lub akcji w spółce zależnej, ponieważ (jak już wyżej wspomniano) spółka holdingowa ma być alternatywą dla PGK, spółka holdingowa nie może być spółką tworząca PGK (to samo dotyczy spółki zależnej).

Istotną kwestią jest fakt, że co do zasady spółka holdingowa nie może skorzystać ze zwolnień CIT, chyba że zastosuje się art. 20 ust. 3 lub art. 22 ust. 4 ustawy o CIT.

Spółka holdingowa będzie musiała prowadzić faktyczne czynności działalności gospodarczej, czyli:

  • posiadać personel, lokal oraz wyposażenie w swojej działalności,
  • zawierać umowy i porozumienia gospodarcze,
  • funkcjonować w oparciu o przesłanki ekonomiczne,
  • wskazać proporcjonalność między prowadzoną działalnością, a zasobami.

Ma to powodować zwiększoną działalność spółek holdingowych w postaci inwestycji oraz innych aktywności na polskim rynku.                 

Ostatnie obwarowanie, które wprowadza Polski Ład dla spółek holdingowych dotyczy bezpośrednio udziałowców lub akcjonariuszy (w zależności od rodzaju spółki).

Nie mogą być oni podmiotami:

  • których zarząd, siedziba, miejsce rejestracji, położenie w jurysdykcji, bezpośredni lub pośredni udziałowcy lub akcjonariusze są z krajów stosujących szkodliwą konkurencje podatkową,
  • które znalazły się na Unijnej liście niechętnych do współpracy podatkowej;
  • które nie mają podstaw do wymiany informacji podatkowej (brak ratyfikowanej umowy międzynarodowej między Polską a danym podmiotem).

Takimi podmiotami które z jednego z w/w powodów zostały wykluczone są np.: Hongkong jako Specjalny Region Administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej, Królestwo Andory, Republika Panamy czy Wyspy Dziewicze terytorium zależne Stanów Zjednoczonych.               

Polska spółka holdingowa – jakie korzyści?

Podstawową korzyścią płynąca z funkcjonowania spółki holdingowej jest możliwość zwolnienia z 95% przychodów dywidendy, pozostałe 5% przychodu będzie podlegało opodatkowaniu wedle normalnej stawki CIT 19%.

Dodatkowo to 5% przychodu z dywidendy nie podlega zwolnieniu z art. 20 ust. 3 oraz z art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ograniczenia będą dotyczyć tez spółki zależnej, mianowicie jeśli spółka holdingowa nie posiada minimum 50% udziałów lub prawa głosu, jeżeli spółka zależna posiada 33% przychodów pasywnych oraz podatek faktycznie zapłacony w jest niższy niż w państwie siedziby nie będzie możliwości uzyskania zwolnienia z podatku w spółce zależnej.

Spółka holdingowa będzie mogła uzyskać zwolnienie z podatku dochodowego w związku ze zbyciem udziałów w krajowej lub zagranicznej spółce zależnej, warunkiem uzyskania tego zwolnienia będzie zgłoszenie chęci skorzystania z niego do właściwego naczelnika urzędu skarbowego na minimum 5 dni przed dokonaniem transakcji.                                               

Spółka holdingowa może faktycznie okazać się alternatywą dla PGK, jednak na potwierdzenie tego stwierdzenia trzeba poczekać jakiś czas i zobaczyć jak nowe przepisy wpłyną na rozwój spółek holdingowych w Polsce.