KPFIG

Ryczałtu ciąg dalszy, czyli jak wygląda opodatkowanie najmu prywatnego

Poruszaliśmy już na naszej stronie kwestię ryczałtu. Dzisiaj znowu zajmiemy się tym niezwykle ciekawym tematem, skupiając się jednak na jednym konkretnym jego zagadnieniu.

Podatek od najmu – ryczałt

Najem prywatny jest praktyczną i atrakcyjną formą zarobku zarówno dla osób fizycznych, jak i działalności gospodarczych. W Polsce nieruchomości wynajmuje znaczna ilość podmiotów. Z tego względu zwracamy Wam szczególną uwagę na to w jaki sposób wyżej wspomniany najem będzie opodatkowywany. Wychodzimy naprzeciw problemowi, który w związku z wejściem w życie przepisów Polskiego Ładu dotknie wielu wynajmujących. Mamy nadzieję, że to krótkie opracowanie powoli Wam na rozpoznanie zmian jak czeka wszystkich wykonujących najem prywatny począwszy od 2022 r.

Ryczałt od najmu – stawki w 2022 roku

Od 2022 roku jedyną dostępną formą opodatkowania najmu prywatnego dla nowych podatników jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Natomiast kontynuując rozliczanie najmu prywatnego podatnicy mogą do końca 2022 roku stosować jeszcze opodatkowanie na zasadach ogólnych (skalą podatkową).

  1. Ryczałt ewidencjonowany charakteryzuje się tym, że podstawą takiego opodatkowania jest przychód (czyli całość przysporzeń pieniężnych nie pomniejszonych o żadną inną kwotę). Przy tej formie opodatkowania dla podatnika najkorzystniej będzie osiągać jak najmniejsze koszty, gdyż nie ma możliwości ich odliczenia. Przy tej opcji przysługują określone stawki opodatkowania w skali roku, to znaczy:
  1. Dla przychodu poniżej 100 tysięcy złotych – 8,5%
  2. Dla przychodu powyżej 100 tysięcy złotych – 12,5%

W związku z czym należy zwrócić szczególną uwagę na niegenerowanie kosztów tak, aby nie wpaść w drugi (wyższy) próg podatkowy, a w konsekwencji zaoszczędzić jak największej pieniędzy.

  • Rozliczanie się na tak zwanych zasadach ogólnych różni się od ryczałtu przede wszystkim tym, że bazuje ono nie na przychodzie, a na dochodzie (czyli kwocie przychodu pomniejszonej o koszty, czyli np. koszty remontu, koszty mediów). Tutaj również w zależności od wysokości, w tym przypadku dochodu, zależy stawka opodatkowania. Przedstawia się to w następujący sposób:
  1. Dla dochodu poniżej 120 tysięcy złotych – 17%
  2. Dla dochodu powyżej 120 tysięcy złotych – 32%

Jak widać stawki dla ryczałtu są niższe, jednak należy pamiętać o braku możliwości odliczania kosztów. Warto również zauważyć, że jeżeli roczny dochód nie przekroczy 30 tysięcy to jesteśmy zwolnieni od podatku dochodowego.

Jak wybrać zryczałtowaną formę opodatkowania?

Cały proces jest obecnie znacznie uproszczony w stosunku do lat poprzednich, to znaczy wystarczy dokonać pierwszej w roku podatkowym wpłaty na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, w przypadku osiągnięcia takiego przychodu w grudniu, konieczne będzie złożenie zeznania PIT – 28.

Wybór ryczałtu jest możliwy również w sytuacji, gdy jesteśmy już po terminie, ale przed zakończeniem danego roku podatkowego. W praktyce wygląda to tak, że jeśli pierwszy przychód osiągnęliśmy w kwietniu 2021 r., a wpłaty ryczałtu dokonujemy w październiku 2021 r., to dokonaliśmy wpłaty skutecznie i skutecznie wybraliśmy ryczałt.

Ryczałt od najmu w 2023 r.

W kontekście całego artykułu należy zwrócić uwagę na zmiany, które przyniesie nam rok 2023. Będzie to ograniczenie w postaci wyłączenia możliwości wyboru sposobu opodatkowania. Wraz z nadejściem nowego roku możliwe będzie jedynie rozliczanie się poprzez ryczałt ewidencjonowany. Konsekwencje takowego rozwiązania zapowiadają się bardzo zróżnicowanie. Zaczynając od pogorszenia sytuacji wynajmujących z dużymi kosztami, a co za tym idzie zwiększeniem cen najmu. W niektórych sytuacjach może okazać się konieczna zmiana umów najmu, tak aby dostosować się do istniejących przepisów. 

Jeżeli utrzymujesz się z wynajmu mieszkań, wciąż pojawią się u Ciebie wątpliwości lub z innych powodów zainteresowała Cię poruszona tutaj tematyka, serdecznie zapraszamy do kontaktu. Grupa naszych specjalistów z chęcią rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości, przeanalizuje Twoje umowy pod kątem potencjalnych wad prawnych i pomoże dobrać zoptymalizowane rozwiązanie dotyczące ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i nie tylko.