KPFIG

Ryczałt ewidencjonowany – czyli kolejne zmiany w Polskim Ładzie

Rozważania o podatkach w Polsce są niezwykle rozwlekłym tematem i nie sposób jest uznać owe rozważania za łatwe w ich przyswojeniu. W niniejszym tekście postaramy się przybliżyć problematykę zmian wprowadzonych do ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Zanim jednak przejdziemy do omawiania wspomnianych zmian, omówimy skrótowo dwie pozostałe formy opodatkowania.

Rodzaje opodatkowania dochodu

Skala podatkowa – czym jest i jakie są progi podatkowe

Skala podatkowa jest to forma opodatkowania, która zakłada w sobie pewnego rodzaju ryzyko podatnika. Skupia się ona na tym, że w ramach tej formy możemy znaleźć się w dwóch różnych stawkach opodatkowania. W zależności od tego jaki dochód osiągnie nasze przedsiębiorstwo możemy płacić wyższy bądź też niższy podatek dochodowy. W momencie przekroczenia poziomu dochodu 120 tysięcy złotych, od wszystkiego ponad zapłacimy wyższy podatek, bo 32%, natomiast do momentu przekroczenia będzie to tylko 17%. Dlatego też dobra kalkulacja i znajomość swoich dochodów są kluczem, jeśli chcemy skorzystać z podatku liniowego.

Podatek liniowy

Tak zwana liniówka, czyli podatek liniowy jest drugim po skali sposobem rozliczenia podatku dochodowego. W liniowej formie opodatkowania nie mamy ryzyka dotyczącego tego jaką stawką (niższą, czy wyższą) podatku zostaniemy obciążeni. Niezależnie od tego jaki dochód uda się nam osiągnąć zapłacimy podatek zgodnie z jedną stawką 19%.

Czym jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych stanowi uproszczoną formę opodatkowania działalności gospodarczej, jednakże nie wszyscy przedsiębiorcy mogą z takowej opcji skorzystać. Będą to tylko ci, którzy zdecydowali się na prowadzenie swojej firmy w formie indywidualnej działalności gospodarczej, tudzież spółki osobowej. Co więcej, należy zaznaczyć, że wysokość kwoty podatku będzie zależeć od uzyskanego w danym miesiącu przychodu.

Dlaczego w tym opracowaniu tak bardzo chcemy skupić się właśnie na ryczałcie? Odpowiedź brzmi: Polski Ład. Największa od 30 lat reforma podatkowa wywróciła realia podatków do góry nogami. W przypadku ryczałtu również możemy zarejestrować liczne zmiany. Przede wszystkim dodane zostały dwie nowe stawki podatku. Jednocześnie zostały one ukierunkowane na konkretne rodzaje działalności gospodarczej. Mowa tutaj o dwóch obniżonych stawkach ryczałtu, to jest:

– 14% dla takich działalności jak: świadczenie usług w zakresie opieki zdrowotnej oraz architektonicznych i inżynierskich; usług badań i analiz technicznych, w zakresie specjalistycznego projektowania.

– 12% dla takich działalności jak między innymi: firmy związane z wydawaniem: pakietów gier komputerowych z wyłączeniem publikowania gier komputerowych w trybie on-line,  firm związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego i inne.

Nastąpiła również istotna zmiana w definicji wolnego zawodu, możemy w niej zauważyć, że wykreśleni z niej zostali między innymi:

– lekarze

– lekarze dentyści

– lekarze weterynarii

– psycholodzy

– felczerzy

I inni.

Dodatkowo podatnicy zostaną obciążeni jeszcze jednym obowiązkiem. Zostaną oni zobowiązani do prowadzenia ewidencji przychodów oraz wykazu środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych za pomocą programów komputerowych. Co za tym idzie, nie będzie już możliwości prowadzenia papierowych ewidencji i wykazów.

Co więcej podatnicy będą zobowiązani do przesyłania do urzędu skarbowego ewidencji przychodów oraz wykazu środków trwałych miesięcznie lub kwartalnie do 20 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni oraz w terminie złożenia zeznania rocznego.

To rozwiązanie wchodzi w życie od 1 stycznia 2023 roku. Nie należy więc się nim jeszcze martwić. Trzeba natomiast mieć je z tyłu głowy mając przed sobą wizję następnego, nowego roku podatkowe i zamierzeń biznesowych, które chce się  w nim osiągnąć.

Podsumowując.

Nowy Ład wprowadza istotne zmiany, które mogą być dla przedsiębiorców problematyczne. Z całą pewnością będzie takowym problemem wybór formy opodatkowania. Właśnie dlatego firmy potrzebują kompleksowej obsługi prawnej w zakresie podatków i nie tylko. Jeśli zainteresowała Cię tematyka tego artykułu albo masz zapytanie prawne odnośnie tego w jaki sposób zorganizować prowadzenie swojej firmy w Polskim Ładzie, zapraszamy do naszej Kancelarii, aby dowiedzieć się jeszcze więcej i dostosować rozwiązanie precyzyjnie do Twojej działalności.