Czy przy wykupie samochodu firmowego będziesz musiał zapłacić podatek dochodowy i VAT?
Przedsiębiorco! Myślisz, że w związku z wejściem w życie przepisów Polskiego Ładu jesteś w sytuacji bez wyjścia i będziesz musiał od samochodu firmowego wykupowanego, po zakończeniu umowy leasingowej, do majątku prywatnego zapłacić podatek dochodowy i VAT?
Otóż nic bardziej mylnego. Wiemy, jak w sposób zgody z prawem przeprowadzić wykup auta poleasingowego i przenieść go do majątku prywatnego.
Tego i wiele więcej dowiesz się czytając niniejszą notkę.
Dlaczego leasing?
Do tej pory leasing był niezwykle chętnie stosowanym przez przedsiębiorców rozwiązaniem na finansowanie auta. Pozwalał on na spłatę pojazdu w miesięcznych, stałych ratach oraz jego wykup po zakończeniu umowy leasingowej. Po upływie 6 miesięcy od zakupu, samochód można było dalej sprzedać bez żadnych obciążeń podatkowych.
Polski Ład i leasing samochodu
Powyższe zasady zmienił Polski Ład. Wraz z nową ustawą wykup samochodu po zakończeniu leasingu będzie obarczony obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego oraz podatku VAT. Mało tego, okres, w którym późniejsza sprzedaż takiego samochodu jest obarczona zapłatą podatków nie wynosi już 6 miesięcy. Od teraz okres ten został przedłużony do 5 lat!
Wykup samochodu z leasingu na osobę prywatną
Jest jedno proste rozwiązanie pozwalające wyeliminować niekorzystne skutki nowych przepisów. Istnieje możliwość polegająca na tym, że po wykupieniu samochodu z leasingu, samochód należy przekazać w formie darowizny innej osobie, a ta już bez obciążeń wynikających z podatku PIT będzie mogła auto sprzedać i to w przeciągu zaledwie 6 miesięcy.
Ten sprytny zabieg pozwala na zaoszczędzenie dużej ilości pieniędzy, które można spożytkować na inne, bardziej rozwojowe cele. Przedsiębiorcy najlepiej wiedzą na jakie.
Jeśli zainteresował Cię temat powyższego wpisu albo szukasz optymalnych dla siebie rozwiązań podatkowych, serdecznie zapraszamy do kontaktu. W KPFiG wspieramy rozwój Twojego biznesu.