KPFIG

Co wspólnego mają ze sobą wysokość składki zdrowotnej oraz inwentaryzacja? 

Jakie zmiany, w tym zakresie, przyniosła podpisana przez Prezydenta 5 kwietnia 2022 r. nowelizacja Kodeksu Spółek Handlowych oraz niektórych innych ustaw?

Inwentaryzacja czy też remanent lub spis z natury to czynność mająca na celu zbadanie faktycznej ilości towarów posiadanych przez przedsiębiorstwo, a następnie uzgodnienie tego stanu z ilością wynikającą  z dokumentów księgowych na przykład z faktur. Przedsiębiorca może dokonać inwentaryzacji zasadniczo w każdym momencie, ustawodawca jednak w §24 ust 1 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, przewidział przypadki, w których należy dokonać jej obligatoryjnie tj. na początku oraz na końcu roku podatkowego, a także w następujących sytuacjach: 

-rozpoczęcie działalności w trakcie roku podatkowego, 

-zmiany wspólnika,

-modyfikacji proporcji udziałów wspólników,

-likwidacji prowadzonej działalności. 

Co warto podkreślić przedsiębiorcy korzystający z ryczałtowego rozliczania się  od przychodów ewidencjonowanych nie mają obowiązku dokonywania spisu z natury.

Jak jednak mają się do siebie remanent a składka zdrowotna? 

Obie te instytucje prawne dotychczas nie były ze sobą bezpośrednio powiązane  – mimo to na kanwie Polskiego Ładu zaczęły na siebie oddziaływać. Jeżeli wartość otrzymana z remanentu na koniec roku przewyższa remanent początkowy za ten rok, wówczas ta różnica remanentowa zwiększa dochód, który jest podstawą opodatkowania. Jeśli jednak wartość ta jest niższa, różnica pomniejszy ostateczny dochód.

Z perspektywy obliczania dochodu, a co za tym idzie również składki zdrowotnej istotne jest, która wartość na dzień dokonywania inwentaryzacji jest wyższa – z początku czy z końca roku.  Jeśli wyższy jest remanent początkowy wówczas dochód jest obliczany za pomocą powiększenia o różnicę między wartością remanentu końcowego i początkowego. Natomiast gdy końcowy spis z natury jest przedstawia wartość wyższą niż początkowy, wówczas wymagane jest pomniejszenie uzyskanego dochodu o różnicę pomiędzy wartością remanentu początkowego i końcowego – a przynajmniej tak było dotychczas.

Liczne zmiany w przepisach na początku 2022 r. skutkowały tym, iż przedsiębiorcy rozliczający się na podstawie KPiR (księgi przychodów i rozchodów) obliczając dochód na potrzeby ustalenia składki zdrowotnej, nie mogli uwzględnić zakupów dokonanych w 2021r. W skutek powyższego, przedsiębiorcy musieli płacić wyższą składkę zdrowotną (często przekraczającej wartość rzeczywistego miesięcznego obrotu z transakcji), wyliczoną od przychodu ze sprzedaży bez uwzględniania poniesionego kosztu.

Najnowsze zmiany pozwolą na uwzględnienie stanu inwentaryzacji sporządzonego na dzień 1 stycznia 2022 r., czyli takiego, w którym uwzględniono między innymi towary zakupione w roku poprzedzającym. W odniesieniu do bieżącego roku przedsiębiorca prowadzący KPiR nie będzie musiał zwiększać uzyskanego dochodu dla celów składki zdrowotnej, jeżeli remanent końcowy będzie wyższy od remanentu początkowego. Podsumowując, w 2022 roku remanent końcowy sporządzony w trakcie roku może wyłącznie zmniejszyć wysokość składki zdrowotnej.

Co warto zaznaczyć – przy obliczaniu dochodu nie będzie uwzględniana większość przychodów wolnych od opodatkowania. Dochód nie będzie też powiększany o odpisy amortyzacyjne, zaliczone do kosztów uzyskania przychodów przed 1 stycznia 2022 r. Pomniejszą go również kwoty opłacone w 2022 r. z tytułu składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe- jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.