W dzisiejszym wpisie, chcielibyśmy Państwu zaproponować spółkę z o.o. jako jedną z form optymalizacji podatkowo-składkowej prowadzonego biznesu. Wejście w życie rozwiązań Polskiego Ładu, dla wielu przedsiębiorców, w szczególności osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze (JDG) i wspólników spółek cywilnych, od dnia 1 stycznia 2022 r, oznaczać będzie wzrost danin publicznych. Spółka z o.o. jest atrakcyjna z następujących powodów.
- Odpowiedzialność wspólników za długi spółki z o.o. ogranicza się do wysokości wniesionego wkładu; nie odpowiadają oni swoim majątkiem prywatnym, często wspólnym z małżonkiem; w przypadku JDG i wspólników spółki cywilnej odpowiadają oni całym swoim majątkiem prywatnym, co oznacza, że gdy długi przedsiębiorstwa będą większe niż jego majątek, komornik sięgnie po np. dom rodzinny, czy samochód żony.
- Funkcjonując w ramach spółki cywilnej, czy JDG nie ma możliwości przekazania swojej działalności na osoby trzecie; przeciwnie jest w z o.o.; przy tej formie działalności w łatwy sposób można przenieść udziały na osobę trzecią np. w drodze umowy sprzedaży, darowizny itp.; w praktyce spółka z o.o. funkcjonje dalej tak samo jedynie z innym składem osobowym.
- Przy sp. z o.o. nie ma problemu z jej dokapitalizowaniem; chcąc pozyskać finansowanie w celu prowadzenie działalności, JDG i spółka cywilna musiałby zawierać umowy z inwestorami, np. pożyczki, natomiast w spółce z o.o. istnieje możliwość łatwego wprowadzenia inwestora jako wspólnika do spółki na określonych zasadach, a finansowanie odbyłoby się np. przez wniesienie przez niego wkładów – pieniężnych lub nie, tym samym dokapitalizowując jej działalność; co więcej inwestorzy są zazwyczaj bardziej skorzy na współpracę ze spółką z o.o., aniżeli ze wspólnikami spółki cywilnej, choćby tylko dlatego, że spółka z o.o. może występować jako samodzielny podmiot co znacznie ułatwia na przykład zawieranie umów itd.
- Spółka z o.o. posiada też przewagę jeśli chodzi o ciągłość funkcjonowania w przypadku śmierci jednego ze wspólników; działa ona bowiem dalej, a co więcej wspólnicy mogą zawczasu przewidzieć w umowie jakie następstwa takie wydarzenie przyniesie, z kolei w przypadku śmierci wspólnika spółki cywilnej przejęcie po nim działalności jest dość utrudnione ze względu na konieczność uruchomienia skomplikowanego mechanizmu zarządu sukcesyjnego oraz mierzyć się z potencjalną niechęcią wspólników i spadkobierców zmarłego do kontynuowania działalności.
- Spółkę z o.o. jest bardzo łatwo założyć; wymagane jest jedynie zgromadzenia pokrycia dla kapitału zakładowego, który wynosi jedynie 5.000,00 zł;
- Spółka z o.o. może być (jak jedyna) spółką jednoosobową; umożliwia to ty przedsiębiorcom prowadzącym jednoosobową działalność na ograniczenie swojej odpowiedzialności bez konieczności szukania wspólników.
Ponadto, zaletą spółki z o.o. po wejściu przepisów Polskiego Ładu będzie korzystniejsza forma oskładkowania wspólników. JDG i wspólnicy spółek cywilnych od dnia 1 stycznia 2022 r. objęci zostaną 9 % składką na ubezpieczenie zdrowotne liczoną od dochodu, której nie będzie można odliczyć od podatku. W przypadku sp. z o.o. i obecności w niej co najmniej dwóch wspólników – nie ma obowiązku odprowadzania składek ZUS. Dodatkowo, spółka z o.o. będzie miała możliwość skorzystania z tzw. „estońskiego CIT-u, który zakłada brak powstania obowiązku podatkowego w CIT tak długo jak wypracowany przez spółkę zysk będzie reinwestowany co sprawia, że spółka z o.o. zyskuje spore możliwości na rozwój swojej działalności.
Wszystkie z wyżej wymienionych cech spółki z o.o. sprawiają, że warto rozważyć reorganizację swojego biznesu pod kątem prowadzenia go w ramach właśnie tej formy prawnej.
Jesteś zainteresowany? Skontaktuj się z nami!